דף הבית             ארגונים        מאמרים           שירים          סרטונים       תמונות            קישורים         צור קשר
DEJJ         EDF             EIF             הבונים      השומר הצייר      דרור         הנוער הציוני      בני עקיבא           ביתר           במחתרת

Eclaireurs De France - E.D.F


בצרפת התפתחה התנועה הצופית במספר זרמים:הצופים הקטולים הצופים הפרוטסטנטים ,הצופים היהודיים ,והצופים החילוניים ה E.d.F .תנועות אלו הקימו סניפים במרוקו על ידי שלטון הפרוטקטורט.בגלל התנגדותו של השלטון הצרפתי במרוקו לעודד הקמת תנועות נוער של "המקומיים",קרי מוסלמים ויהודיים,מחשש להתגבשותם של מסגרות אלו לתנועות לאומיות או לאומניות לא אישרו השלטונות הקמתם של הE.I.F במרוקו.לעומת זאת הם עודדו את הצטרפותם של צעירים יהודיים משכילים לתנועת הצופים הצרפתית החילונית.
כך קמו שבטי צופים יהודיים במסגרת תנועת הצופים החילונית.הם יתחילו לפעול בסוף שנות השלושים בערים המרכזיות של מרוקו בהן יש קהילות יהודיות גדולות ונוער יהודי משכיל.
אמנם בתקופת שלטון וישי ,הופסקה פעולתם אר היא התחדשה ביותר שאת ב1944.
שבטים אלו פעלו כמו עמיתיהם הצרפתיים בתכנית חינוכית צופית חילונית עם אותם סמלים ,אותה תלבושת אותם המנונים ושירים.הם הקיפו מעל ל500 חניכים בערים:קזבלנקה,רבאט,פאס, מקנס,מרקש, אוגדה ןטנגר.
עם אישור הקמתם של ה E.I.F במרוקו ב1949 כסניף של תנועת הצופים היהודיים מצרפת,יעברו אליהם חלק מהמדריכים היהודיים של הצופים החילוניים וחלק מהשבטים היהודיים של ה E.D.F ימשיכו בפעילותם, כי חלק גדול מנוער משכיל זה ,שהתנתק בחלקו מההווי הדתי של הקהילה,העדיף מסגרת חילונית זו . עם עצמאותה של מרוקו ב1956 תופסק פעילות צופית זו.

Clan du Zodiaque

קבוצת בוגרים של שבט Bayard של הEDF היהודיים, הפועלים במסגרת השכבה הבוגרת של התנועה Les Routiers מחליטים תוך כדי פעילותם הצופית ,להתגבש כקבוצה שמזדהה עם המאבק של העם היהודי ,אחרי השואה,להקמתה של מדינה יהודית בארץ ישראל.עם הגעתו של אפרים פרידמן ב1947 במסגרת שליחות של "עליה בית" הוא נפגש עם צעירים אלו ומשלב אותם בקורס ראשון להגנה עצמית במרוקו בעי ן חאלה בהרי האטלס באזור המחנות של תנועת הצופים.פעילות זאת והמגע עם רצון יהודי מרוקו לעלות לארץ בכל דרך תביא חברי קבוצה זו בהנהגתו של מנהיג הקבוצה ,ארמנד אדרי לגבש את החלטתם הן,לעלות לארץ והן,לעשות זאת במסגרת גרעין עליה מרוקאי לחיי קיבוץ בארץ.קבוצה ראשונה בת 5 חברים (3 בנים ו2 בנות)עוזבת את מרוקו ב17-2-1949 ומגיעים לארץ ב21-3-49 .במהלך השנה מצטרפים אליהם חברי שאר הקבוצה.הם יחפשו קיבוץ הכשרה ויבחרו את קיבוץ מצובה ששמח לקבלם,ואחרי ההכשרה הם יחליטו להתישב בנגב בקיבוץ צאלים.
ב1999 הם מקיימים כנס בוגרים לציון 50 שנה לעליתם ארצה ובחוברת שהם מוציאים לרגל אירוע זה ,הם מעלים זכרונות ותוהים על המקורות שהביאו אותם עד הלום ,בתקופה שצעירים משכילים ממעמד ביניים מסודר וחלקם כבר במסלולי לימוד אקדמי ,לא נטה,בלשון המעטה לעזוב הורים ,חיים נוחים לימודים וקרירה ולעלות לארץ בשנה הראשונה לקום המדינה ועוד להקים גרעין הגשמה (הראשון מסוגו)לקיבוץ?
הם מציינים שחלק מהערכים המוסריים,הרוחניים והחברתיים הם קיבלו בתנועת הצופים החילונית.גם כושרם הפיזי הם רכשו במחנות ובאימונים הצופיים ,ערכים ומיומנויות שנתנו להם הכלים והיכולת להתמודד עם קשיי הקליטה בארץ ובקיבוץ.
על פי עדות חלק מהם הם מציינים שלמרות שגדלו במסגרת קהילה ומשפחה מסורתיים ,הם בעצם היו בדרך להתבוללות בשפה ,בתרבות ובחיים החילוניים הצרפתיים .,האתגר הלאומי ציוני של הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל והחזון של הקמת מסגרת חיים שוויונית יותר בקיבוץ הם שהחזירו אותם לעם היהודי ולערכי היהדות. אכן מסלול מענין וראשוני ,מהצופים הצרפתים החילוניים להגשמה חלוצית בישראל ,בטרם הקמתן של התנועות החלוציות במרוקו ,וללא רקע דתי פעיל.By Roger Derhy - home page - ?????? - ??????? - ?????? - ??????? - ????? - ?????? - ??????? - ???????